Nöropati ve Diyabet

Şeker hastalarında ayak yaralarının oluşumuna yol açan iki temel bozukluk vardır:

Sinir Hasarı (Nöropati)


Diyabet yüzünden ayak sinirleri zamanla zarar görür veya tamamen tahrip olur. Bunun sonucunda ayakta ağrı duyusu azalır. Zamanla ayak tamamen duyarsız hale gelir. Şeker hastası yaralanmalarının farkına varamaz olur. Böyle ayaklar kolayca vuruk ve yaralanmaya maruz kalır.


Damar Hasarı (Anjiyopati)


Diyabetli hastalarda bacağa ve ayağa kan götüren büyük çaplı atardamarlarda daralma veya tıkanıklık olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden ayağa giden kan akımı azalır ve ayaktaki küçük-büyük her türlü yaranın iyileşmesi zorlaşır.

Sinirleri ve damarları hasar görmüş bir ayakta yarayı başlatan pek çok tetikleyici etken vardır. Bunlar arasında en sık görülenler uygun olmayan ayakkabı vurukları, yanıklar, çakıl-çivi-raptiye gibi cisimlerin batması, tırnak bozuklukları ve deri çatlaklarıdır.

Tüm bu komplikasyonların önlenmesi için hastanın eğitimi, düzenli medikal ayak bakımı yapılması çok önemlidir. Bu konuda uzmanlar, her bakımda hastanın ayağını ve giydiği ayakkabıyı, terliğini, çorabını kullanılan ürünleri özenle seçmeli, dikkatle sorgulamalı ve gerekli önerilerde bulunmalıdır.