Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı Nedir ?


Diyabetli hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayak bakımıdır. Bu yüzden diyabetli kişilerin ayaklarına özel itina gösterilmesi gerekir. Bu tip kişilerde ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları önemlidir.
Tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozulmakta, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma olabilmektedir. Bunun sonucunda yaralanmalar hissedilmemekte, fark edilmemekte; olaya enfeksiyon eklenmekte ve fark edildiğinde tedavisi zor olmaktadır.


Unutulmaması gereken önemli nokta, vücut ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organ olan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğudur. Ayak sorunlarının çoğu, uygun olmayan ve yetersiz ayak bakımı ve ayakkabı sorunları ile ortaya çıkmaktadır. Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, ayaklarda kesik, ayakkabı vurmaları, yanıklar, parmak aralarındaki ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası oluşma nedenleridir.


Diyabetik kişilerde ayak bakımı ve korunması için yapılması gerekenler şunlardır:

- Ayaklar her gün ılık suyla yıkanıp, yumuşak bir havlu ile parmak araları dahil özenle kurutulmalıdır.

- Ayaklar, diyabetik ayak kremleri ile nemlendirilmelidir.

- Ayaklar, bir ayna yardımıyla olası kesik, yara, mantar ve kabarcıklar oluşmuş mu diye kontrol edilmelidir.

- Ayaklar, üşüdüğünde herhangi bir ısıtıcıya ya da sıcak cisme yaslayıp ısıtılmamalı, bunun yerine yün çorap giyilmelidir.

- Ayak tırnakları, düz, köşeleri yuvarlak şekilde kesilmelidir.

- Nasırlar ve ölü dokular kesilmemelidir. Asit içeren nasır bantları bu hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tarz bakımlar uzman kişilerce yapılmalıdır.

- Çoraplar, pamuklu ya da yünlü olmalı, sıkı olmayan yumuşak dokulu olanlar tercih edilmelidir.

- Ayakkabılar rahat, yumuşak deriden, tabanları kalın ve dikişsiz olmalıdır. Bayanların yazlık ayakkabılarının önlerden kapalı olması ve parmakarası sandaletlerin kullanılmaması gerekir.

- Sigara kesinlikle içilmemelidir.

- Ayaklar her muayenede düzenli olarak kontrol edilmelidir.

- Hasta kendi günlük kontrolü esnasında olağan dışı bir olguyla karşılaşırsa ilgili kişilerle durumu mutlaka paylaşmalıdır.

Diyabetik ayak oluştuktan sonra tedavisi mutlaka uzman hekim kontrolünde bir ekip tarafından yapılmalıdır.