1Bu tedavi nasıl etki ediyor?
Solunum yoluyla akciğerlerinize aldığınız %100 oksijen, tüm vücut sıvılarındaki oksijen miktarını arttırarak oksijensizlik nedeniyle görevini yapamayan hücrelerin, görevlerini yapabilir hale gelmelerini sağlıyor.
2Ne kadar basınç uygulanıyor? Kaç metreye dalıyoruz?
Hastalığın karakterine göre değişmekle birlikte genelde 2.5 ATA (deniz yüzeyinden yaklaşık 15 m derinde gibi) basınçla tedavi uygulanmaktadır.
3Bir seans kaç saat sürüyor?
Her hastalıkta uygulanan tedavi protokolü değişmekle birlikte genelde merkezimizde uygulanan protokolde tedavi toplam 140-150 dk. sürmektedir.
4Benim hastalığım kaç seansta iyileşir?
Her hastalığın karakteri farklıdır. Hastalıklara göre seans sayıları değişmekle birlikte aynı tanıya sahip iki hastanın da tedaviye yanıtları farklı olabilir. Bu nedenle hastayı muayene eden hiperbarik tıp uzmanı hekimler, kaç seans gireceğine karar vermektedirler. Karbonmonoksit zehirlenmesi için 5 seans yeterli olabilirken kronik osteomyelit (iyileşmeyen kemik iltihabı) için 120 seans gerekebilir.
5Her gün gelecek miyim? Günde kaç sefer gireceğim?
Merkezimize başvuran çoğu hasta için günde 1 seans, 5 gün/hafta protokolü uygulanmaktadır. Ancak bazı hastalıklarda günde 4 seans, 7 gün/hafta tedavi gerekebilir.
6Benim ayağımda yara var yaram açık mı girmem gerekir?
Bu tedavide oksijeni solunum yoluyla alırsınız, yaraya lokal uygulama yapılmaz, bu nedenle tedaviye pansumanınız yapılmış ve yaranız kapalı olarak girmeniz gerekir.
7İstediğim saatte gelebilir miyim?
Kabinimiz çok kişilik olduğu için tedavi başlama saatleri ve o saatlerdeki yer durumu görevli arkadaşımızca belirlenir ve tarafınıza bildirilir. Tedavi başlangıç saatinden en az 15 dakika önce merkezimize gelmiş olmanız gerekir. Herhangi bir nedenle hasta randevusu olan seansa gelemeyecekse telefonla görevli arkadaşlara durumunu önceden bildirmelidir.
8Basınç değişikliği ağrıya ya da rahatsızlığa yol açar mı?
Basıncın arttırılması sırasında, kulak zarınızın hareketleri nedeniyle uçaklarda ya da asansörde hissettiğiniz gibi dolgunluk hissedebilirsiniz. Kulak eşitleme manevrasını herhangi bir nedenle yapamadığınızda kulaklarınızda ağrı oluşabilir. Görevli kişiye durumunuzu bildirdiğinizde müdahale edecektir. Sesinizi daha ince duyarsınız. Klima devreye girene kadar kabin içi sıcaklığının arttığını hissedebilirsiniz.Basıncın azaltılması sırasında ise kabin içi sıcaklığın düştüğünü hissedersiniz.
9Hastamızın şuuru kapalı ve solunum cihazına bağlı nasıl tedaviye girecek?
Bu tip hastalar sedyede basınç odası içine alınırlar ve basınç odası içindeki solunum cihazına bağlanırlar
10Kapalı alanlarda sıkılıyorum sıkıldığımda hemen çıkabilir miyim?
Durumunuz uzman doktorlarımızca değerlendirilir, gerekli görüldüğü takdirde sakinleştirici ilaç reçete edilir ya da psikiyatri konsültasyonu istenir. Basınç farkı nedeniyle odaya girdikten sonra istediğimiz anda kapıyı açıp çıkamayız. Hastanın tedaviyi tamamlamasının mümkün olmadığı durumlarda bir görevli arkadaşımız eşliğinde basınç eşitlemesi yapılarak 3-5 dk içerisinde hasta dışarı alınır.
11Yara pansumanı yapıyor musunuz?
Evet, merkezimizde uzman doktor eşliğinde yara bakımı yapılmaktadır.
12Hasta transferi için yardımcı oluyor musunuz?
Hastanede yatan hastalar için servisimiz mevcuttur. Servise binemeyecek durumda veya sedyeli hastalar içinse uygun fiyatlarda ambulans anlaşmamız vardır.
13Tedaviye girerken burada kalmak mümkün müdür?
Hayır, burası bir yataklı tedavi kurumu değildir. Çalışma saatleri 8.00-18.00 arasıdır.
14Kabin içinde yemek yemek veya bir şeyler içmek mümkün müdür? Kabine girerken hastanın aç yada tok olması fark eder mi?
Tüm hastalar konforlu bir seans geçirmeleri açısından yemek ihtiyacının kabine girmeden giderilmesi tercih edilmektedir. Hastalar tedavi esnasında yanlarına içecek bir şeyler alabilirler
15Hasta sürekli devam eden HBO tedavisine birkaç gün ara verirse zarar görür mü?
Uzman hekimimize hastanın durumu danışılmalıdır
16Seans sonrası hasta nelere dikkat etmelidir?
Bu tedaviyi alan hastaların tedavinin etkinliği açisından kesinlikle sigara içmemesi gerekmektedir.